Austrijska savezna vlada planira Zakonom o nadoknadi troškova električne energije (SAG) za 2025./26. godinu uvesti industrijski bonus za električnu energiju u iznosu od 150 milijuna eura kako bi ciljanom pomoći rasteretila energetski intenzivna poduzeća. Cilj je osigurati konkurentnost domaće industrije i suprotstaviti se postupnoj deindustrijalizaciji, izjavio je ministar gospodarstva Wolfgang Hattmannsdorfer. Mjera je usmjerena na poduzeća s potrošnjom električne energije od najmanje 1 GWh godišnje, koja su posebno pogođena povećanjem cijena električne energije zbog cijene CO₂.
„Postupna deindustrijalizacija mora biti zaustavljena. Naš najvažniji zadatak je stoga jačati konkurentnost i industriju u Austriji – kako bismo zadržali radna mjesta i blagostanje te osigurali naš socijalni sustav. Zbog toga smo u prvih 100 dana sastavili paket mjera, a sada činimo dodatne važne korake za jačanje naše industrije kroz najveću reformu tržišta električne energije i industrijski bonus“, rekao je ministar Hattmannsdorfer.
Unatoč padu cijena električne energije od 2022. godine, one i dalje predstavljaju konkurentski nedostatak. Bez kompenzacije prijeti tzv. „carbon leakage“, odnosno premještanje proizvodnje u zemlje s nižim ekološkim standardima, upozorava Ministarstvo gospodarstva. Subvencija bi se trebala provoditi putem modela naknade usklađenog s pravilima EU-a, koji ublažava neizravne CO₂ troškove i predviđa intenzitet potpore od 75 %.
Istovremeno, subvencija će biti povezana s ulaganjima u mjere energetske učinkovitosti. Time vlada želi pokrenuti promjenu paradigme u energetskoj politici – sigurnost opskrbe, zaštita klime i pristupačna energija ubuduće bi trebale biti promatrane zajedno. U narednim tjednima planira se predstavljanje zakona na sjednici Vlade kako bi se pokrenuo zakonodavni postupak.


