Danas u 12 sati uslijedila je zajednička izjava čelnika ÖVP-a Karla Nehammera, čelnika SPÖ-a Andreasa Bablera i čelnika NEOS-a Beate Meinl-Reisinger. Nehammer je najavio da će sada započeti “formalne vladine pregovore sa SPÖ-om i Neosom”.
Danas u 10.30 stranački čelnici ÖVP-a, SPÖ-a i Neosa posljednji su put istražili Palais Epstein. U naknadnoj zajedničkoj izjavi za tisak najavljeno je da će razgovori sada prijeći na službene koalicijske pregovore. Time se otvara put za “austro semafor”. Pregovori o sadržaju počinju u četvrtak.
“Vlada nikada nije sama sebi cilj”, rekao je Nehammer na početku izjave. “Austrijanci žele stabilnu i prije svega demokratski legitimnu vladu, koja ima i parlamentarnu većinu”, rekao je kancelar. “Našoj zemlji je potrebno buđenje, promjena i, posebno u ovakvim vremenima, povjerenje.” Nehammer je zatim ponovno naveo važna pitanja ÖVP-a za buduću vladu, kao što su lokacija i migracijska politika.
Kako bi se prevladali ovi izazovi, potrebno je “široko i stabilno savezništvo”, rekao je Nehammer. Primijetio je spremnost na suradnju i sa SPÖ-om i s Neosom. Zahvalio je Bableru i Meinl-Reisinger na “otvorenim i intenzivnim razgovorima”.
Započnite službene pregovore s vladom
Stoga je “faza istraživanja završena i službeno su započeli vladini pregovori sa SPÖ-om i Neosom”, rekao je Nehammer. Ali je također naglasio da još nismo dosegli svoj cilj. Sada ulazimo u duboke pregovore. “Ishod ovih pregovora ostaje otvoren.” Po ovom ili onom pitanju to će i dalje biti “tegoban put”, rekao je čelnik ÖVP-a.
Lider SPÖ-a Babler također je dao slične komentare. Prije svega, međutim, to mora biti “koalicija sa stanovništvom”. Budući da se Austrija “suočava s velikim izazovima, poput proračuna”, rekao je Babler. Kao SPÖ također imamo “jasnu predodžbu o našoj ulozi i zadatku”, rekao je čelnik SPÖ-a. Žele život ponovno učiniti “priuštivim”. “Potrebni smo ovoj vladi”, rekao je Babler.
Čelnica Neosa Beate Meinl-Reisinger rekla je da izborni rezultati šalju jasan signal da ne bi trebalo biti “uobičajeno”. Za neke “odluke” nemamo “više toliko vremena”. To se “mora dogoditi vrlo brzo”, rekla je Meinl-Reisinger. Cilj je “stvoriti savez konstruktivnih snaga”. Sada je postavljen kurs za suradnju “zato što želimo”, a ne zato što moramo.
Meinl-Reisinger vidi “priliku” u trostranačkoj koaliciji – “što je ipak nešto novo”.
Pregovarački timovi već su tijekom vikenda dobili zeleno svjetlo svojih stranaka. U slučaju NEOS-a bila je nužna odluka proširenog Izvršnog odbora stranke. Bilo bi to prvi put od 1945. godine da se koalicijski pregovori vode u trosmjernom formatu. Zajedno bi ÖVP i SPÖ imali većinu u Nacionalnom vijeću, ali izuzetno tijesnu sa samo jednim preostalim mandatom.


