Foto: Image by Freepik

50 ljudi se razboljelo u Austriji nakon posjete poznatom fast foodu

Kako pišu austrijski mediji došlo je do izbijanja norovirusa u podružnici poznatog fast fooda u Amstetten-Greinsfurthu. Prema okružnoj upravi, do sada je prijavljeno 50 slučajeva bolesti, a oboljeli su se žalili na mučninu i povraćanje nakon posjeta restoranu.

U proteklih nekoliko dana nekoliko je ljudi moralo biti liječeno zbog mučnine i povraćanja u državnoj bolnici Amstetten. Oni koji su pogođeni navodno su prethodno posjetili istu poslovnicu brze hrane u Amstetten-Greinsfurthu. Inspekcija hrane potom je pregledala restoran.

“Nakon neposrednog pregleda od strane vlasti, potvrđeno je da su norovirusi, koji se prenose izravno s osobe na osobu, bili uzrok slučajeva bolesti u Amstettenu”, potvrdio je glasnogovornik tvrtke Wilhelm Baldia za noe.ORF.at.

Norovirusi se prenose izravno s osobe na osobu ili neizravno preko kontaminiranih površina, predmeta, hrane ili vode. Temeljito pranje ruku smatra se najvažnijom prevencijom.

Sumnja se na velik broj neprijavljenih slučajeva

Norovirusi se smatraju najčešćim uzročnicima gastrointestinalnih bolesti diljem svijeta i vrlo su zarazni, prema Agenciji za zdravlje i sigurnost hrane (AGES). “Mogu se isključiti uzroci u higijenskim uvjetima ili područjima s hranom”, naglasila je tvrtka. Poslovnica je ostala zatvorena u petak zbog osnovnog čišćenja, ali će ponovno biti otvorena u subotu.

Okružna uprava kaže da postoji 50 poznatih slučajeva, ali je broj neprijavljenih vjerojatno veći. Pogođeni su i vojnici iz vojarni u Amstettenu. Prema vojsci, virusom je zaraženo 16 vojnika.

NE PROPUSTITE