ugostiteljstvo
Ilustracija [Foto: pasja1000 | Pixabay] - ILUSTARACIJA

Ugostitelj u Austriji očajan: “Početna plaća je 2000 eura plus bakšiš, ali nema radnika”

Stopa nezaposlenosti u Austriji lagano raste; trenutačno je bez posla oko 8,3 posto. Ugostiteljstvo se još uvijek muči i sa poslom i sa radnom snagom, no sezona je bila dobra. Tijekom korone mnogi su zaposlenici promijenili karijeru i nakon ponovnog otvaranja nisu se vratili na staro područje rada.

Kurt Reiter, vlasnik Gasthaus zum Hochschwab u Thörlu (Štajerska), od listopada traži uslužnog radnika, kaže za “Kleine Zeitung”. On sam stoga mora raditi u dvije smjene i uvesti dodatni dan odmora kako bi održao poslovanje.

“Početna plaća kod mene je 2000 eura neto, radno vrijeme je regulirano i u to nisu uračunate ni napojnice”, ističe vlasnik koji ne razumije nezainteresiranost. Svih ovih mjeseci nije stigla niti jedna molba za posao, a kamoli razgovor. “Kriza je svugdje, ali ljudi ipak idu vani jesti”, pa teško da postoji sigurniji posao nego u ugostiteljstvu.

Štoviše, Gasthaus zum Hochschwab je jedini u centru grada, uz dvije pizzerije. “Ja sam stanodavac u Thörlu već 28 godina i ponekad se pitam: Zašto bih više trebao raditi do smrti svaki dan”, rekao je Reiter za “Kleine”.

NE PROPUSTITE