Više putnika u bečkoj zračnoj luci, više turista u bečkim hotelima, ali premalo konobara i kuhara u bečkim restoranima. U prvom stvarnom uzlaznom trendu u posljednje dvije pandemijske godine, nedostaje radnika.
Turisti se vraćaju u centar Beča te se sve više ljudi može vidjeti kakao šeta po Kärntner Strasse ili obilazi Katedralu sv. Stjepana (Stephansdom). Turizam u glavnom austrijskom gradu je za Uskrs ponovno doživio uzlazni trend. “Kafići u centru grada i restorani i gostionice izvan centra dobro su popunjeni”, rekao je prije nekoliko dana Peter Dobcak, voditelj odjela za gastronomiju Privredne komore Beča. No, nemaju svi ugostitelji razloga za slavlje.
Prošetate li gradom, naići ćete primjerice na ugostiteljske objekte koji su djelomično zatvoreni, odnosno terase još uvijek nisu otvorene. “Nedovoljno osoblja” često je sažeto opravdanje. Nedostatak kadrova u ugostiteljstvu i hotelijerstvu je vidljiv, smatraju u Gospodarskoj komori. Broj slobodnih radnih mjesta ove je godine znatno veći nego 2020., ali je to samo djelić onoga što je tržište davalo prije pandemije, navodi AMS.
Stvar je kompliciranija nego što puka statistika pokazuje. Mnogi ‘strani’ ugostiteljski djelatnici koji su prije pandemije radili u Beču napustili su glavni austrijski grad. Većina njih se preorijentirala i sada ima posao u svojim ‘matičnim’ zemljama. To znači da nedostaje osoblje u Beču. Za sada se problemu ne nazire rješenje. Jer s visokim plaćama koje se često traže teško bi se izborila notorno nedovoljno kapitalizirana gastronomija i hotelijerstvo.
Prošlog četvrtka, gradski vijećnik za zdravstvo Peter Hacker najavio je da će Beč usvojiti nova korona pravila savezne vlade u gastronomiji. Kao rezultat toga, G propisi više nisu potrebni za posjet ugostiteljstvu u saveznoj prijestolnici.


