Melk (Austrija) – U noći s 30. rujna na 1. listopada nepoznati počinitelji provalili su u zgradu Arbeitsmarktservice (AMS) u Melku. Idućeg jutra zaposlenici su otkrili razbijena vrata i nestalu tehničku opremu. Prema prvim informacijama, iz ureda je odneseno oko 20 prijenosnih računala.
Policija je odmah pokrenula veliku istragu. Još u srijedu tijekom dana svjedoci su opisali jak policijski angažman ispred poslovnice u Babenbergerstraße: kriminalisti u civilu fotografirali su zgradu i ulaz, a forenzički timovi skupljali tragove. Za sada, međutim, nije poznato tko stoji iza provale niti kojim putem su provalnici ušli u zgradu.
Briga zbog osobnih podataka
Vijest o provali izazvala je uzbunu među klijentima AMS-a. Jedna korisnica koja prima naknadu za nezaposlene anonimno je izjavila:
„Bojim se da će kriminalci sada imati pristup mojim osobnim podacima. Što ako ih objave?“
Ta zabrinutost nije bez osnove – jer prilikom prijave u AMS klijenti predaju velik broj privatnih podataka, od adresa i kontakata do financijskih i radnih podataka.
Smirenje iz AMS-a
Voditelj poslovnice Helmut Fischer nastoji smiriti situaciju:
„Laptopi jesu ukradeni, ali svi su zaštićeni lozinkama. Osim toga, podaci klijenata se ne nalaze na samim uređajima, već isključivo na centralnom serveru AMS-a, kojem imaju pristup samo naši zaposlenici.“
Prema njegovim riječima, nema razloga za strah od curenja podataka. Dodaje i da je krizni menadžment AMS-a u Donjoj Austriji reagirao brzo – već istog poslijepodneva mogla su se obavljati prva savjetovanja s klijentima.
Istraga u tijeku
Policija zasad nije objavila nikakve detalje o počiniteljima. Još nije jasno jesu li provalnici ciljano išli na tehničku opremu ili je riječ o slučajnoj krađi. Vrijednost ukradene opreme procjenjuje se na nekoliko desetaka tisuća eura.
Za sada je jedino sigurno da će poslovnica AMS-a u Melku nastaviti s radom, a svi koji se trebaju prijaviti kao nezaposleni mogu to i dalje nesmetano učiniti.


