Foto: Image by www.slon.pics on Freepik I Image by Freepik ILUSTRACIJA

Pao dogovor: Tisuće radnika u Austriji dobit će više plaće

Nakon teških pregovora, predstavnici poslodavaca i sindikata elektro- i elektroničke industrije postigli su u petak navečer dogovor o novom kolektivnom ugovoru, i to u petom krugu pregovora.

Dogovoreno je povećanje stvarnih plaća za 2,75 posto, no uvedeno je ograničenje na 115 eura, čime prosječno povećanje iznosi 2,15 posto.

Plaće i nadnice – uključujući i one za naučnike – rastu za 3 posto. Također, dodatci za drugu i treću smjenu, kao i svi ostali dodaci, povećavaju se za 3 posto. Nadalje, kilometarska naknada povećava se na 50 centi (0,47 centi za više od 15.000 kilometara).

Gospodarski slabija poduzeća mogu, temeljem klauzule o recesiji, dugoročno smanjiti povećanje na 50 posto dogovorene stvarne povišice. Preostalih 50 posto mogu isplatiti jednokratno u razdoblju od tri godine ili kompenzirati slobodnim danima. Mogućnost zamjene novčane naknade za slobodno vrijeme produžena je na pet godina. Novi kolektivni ugovor vrijedi retroaktivno od 1. svibnja.

Već u siječnju 2025. stručni savez elektro- i elektroničke industrije (FEEI) predstavio je studiju Industrijskog znanstvenog instituta (IWI), prema kojoj je Austrija u 2023. bila treća najskuplja zemlja u EU po prosječnim troškovima rada. Elektro- i elektronička industrija, s izvozom od oko 84 posto, posebno je pogođena – što je rezultiralo padom novih narudžbi, smanjenjem izvoza i smanjenjem broja vanjskih suradnika. Situacija se dodatno pogoršala u 2024.

Početne pozicije: 1,5 % vs. 2,76 %

Poslodavci su ponudili povećanje plaća i nadnica od najviše 1,5 %, što je znatno ispod tekuće inflacije od 2,76 %. Sindikati PRO-GE i GPA odbili su dogovor ispod tog iznosa. Također su tražili olakšice u okviru radnog zakonodavstva – poput lakšeg ostvarivanja prava na šestu godinu godišnjeg odmora i produljenja opcije slobodnog vremena, što su na kraju i postigli.

I za poslodavce je puno toga bilo na kocki: u slučaju nepostizanja dogovora, sindikati su najavili “borbene mjere”.

Na kraju su obje strane zadovoljne postignutim rezultatom:
„Rezultat je dobar kompromis za obje strane, s naglaskom na socijalnu pravednost i očuvanje konkurentnosti, što je ključno za izvoznom snažnu elektro- i elektroničku industriju“, izjavio je predsjednik FEEI-ja Wolfgang Hesoun.

„Ovoga su puta razlike u stavovima bile osobito velike“, priznali su glavni pregovarači Reinhold Binder (PRO-GE) i Eva Scherz (GPA). No, dodali su: „Unatoč svim teškoćama, uspjeli smo se u petom krugu dogovoriti o poštenim povećanjima plaća i nadnica. Najviše koristi imaju zaposleni s niskim i srednjim primanjima zahvaljujući trajnoj kompenzaciji rasta troškova života.“

Zapošljavaju koliko i cijeli sektor socijalne skrbi

U 2023. elektro- i elektronička industrija je, prema vlastitim podacima, izravno i neizravno doprinijela s 4,4 % ukupnoj proizvodnoj vrijednosti Austrije. Bruto dodana vrijednost iznosila je 9,15 milijardi eura, više nego u strojarstvu. „Tijekom 2023. godine industrija je osigurala ukupno 160.100 radnih mjesta u Austriji, što čini 3,2 % ukupne zaposlenosti. Poduzeća iz sektora EEI zapošljavala su izravno 74.291 osobu – što je jednako broju zaposlenih u austrijskom socijalnom sustavu“, izračunao je IWI početkom godine.

Strukovni savez FEEI zastupa interese trećeg po veličini industrijskog sektora u Austriji, s oko 300 poduzeća, približno 74.000 zaposlenih i proizvodnom vrijednošću od 24,61 milijarde eura (prema podacima iz 2023.).

NE PROPUSTITE