10. kolovoza 2022.
Sport

Liga nacija: Hrvatska bolja od Francuske. poraz Austrije u Danskoj

I to se konačno dogodilo! Hrvatska nogometna reprezentacija u desetoj je međusobnoj utakmici prvi put svladala Francusku, ostvarivši minimalnu (1:0), ali vrijednu pobjedu u četvrtom kolu nove sezone Lige nacija. U domu aktualnih svjetskih prvaka i na 110. rođendan Hrvatskog nogometnog saveza!

I ne samo to, Hrvatska je na Stade de Franceu odigrala još jednu zrelu utakmicu i nagovijestila da je opet spremna za velike stvari u godini Svjetskog prvenstva u Kataru.

U trećoj minuti Konaté je neoprezno nagazio Budimira poslije ubačaja s desne strane, a sudac Grinfeld pokazao na bijelu točku. VAR provjera je brzo bila gotova, a kapetan Vatrenih, Luka Modrić, dobio priliku koju nije propustio. Maignan je pogodio stranu, ali udarac je bio precizan – 0:1. Ranim Modrićevim pogotkom Hrvatska je stekla preduvjete naklonjenih okolnosti na Stade de Franceu, kojim se do kraja utakmice orila pobjednička pjesma hrvatskih navijača.

Iako je Francuska poslije Modrićeva pogotka preuzela inicijativu i tijekom utakmice stvarala veći ili manji pritisak pred hrvatskim vratima, Ivica Ivušić samo je dvaput morao ozbiljnije intervenirati, u 61. minuti poslije udarca Benzeme i desetak sekundi prije kraja utakmice kad je iz donjeg desnog kuta “izvadio” loptu koju je nes(p)retno zahvatio Šutalo. (Polu)prilike Francuza prije toga (Mbappé 7’, 55’, Nkunku 29’) ne spadaju u red onih zbog kojih je hrvatski vratar morao strepiti.

Hrvatska je odgovornom i organiziranom igrom u središnjem bloku i velikom dozom koncentracije neutralizirala francuske pokušaje, a kroz točan pas i posjed kontrolirala utakmicu i sporadično prijetila (Budimir 15’, Majer 71’, Vlašić 88’). Na kraju je dočekala veliku pobjedu i komotnu situaciju uoči rujanske završnice u Ligi nacija, piše hns-cff.hr.

Danska bolja od Austrije

U drugom susretu skupine Danska je kod kuće svladala Austriju 2:0. Golove za Dansku su postigli Jonasa Winda (21) i Andreasa Skova Olsena (37). Ovom pobjedom Danska je zadržala prvo mjesto u skupini.