Austrijski kancelar Sebastian Kurz (ÖVP) u četvrtak putuje na službeni razgovor u Berlin, gdje će razgovarati s njemačkim saveznim predsjednikom Frank-Walterom Steinmeierom (SPD), ministrom unutarnjih poslova Horstom Seehoferom (CSU), ministrom zdravstva Jensom Spahnom (CDU) i šefom CDU-a Arminom Laschetom. Glavne teme razgovara bit će borba protiv pandemije koronavirusa i puna obnova slobode putovanja u Europi.
Sastanak s kancelarkom Merkel ovaj put nije planiran zbog prethodno dogovorenih obaveza njemačke kancelarke. Merkel i Kurz bi trebali razgovarati u sklopu Summita EU koji je zakazan za 25. i 26. ožujka u Bruxellesu. Na summitu EU, uz pitanja o distribuciji cjepiva, trebalo bi se razgovarati i o uvođenju “zelenih covid putovnica”, koje bi trebale sadržavati informacije o cijepljenju, testovima i o preboljenju koronavirusa. Europska komisija ranije je najavila da će danas iznijeti prijedlog vezan za “covid putovnice”.
Prema najavama iz austrijske vlade, tema razgovora bit će i pravila ulaska u Njemačku odnosno Austriju. O tome je puno riječi bilo u proteklom razdoblju, a dvije države pokušat će naći zajednički jezik kako se u budućnosti ne bi događali slični problemi.
Kurz bi u četvrtak trebao razgovarati i s predstavnicima BioNTecha Özlemom Türecijem i Ugurom Sahinom. Njima bi trebala biti uručena nagrada “Axel Springer Awards”. Kurz je prije puta naglasio kako je vrlo zahvalan svim znanstvenicima na važnom doprinosu u prevladavanju ove pandemije, posebno osnivačima BioNTecha, koji su u vrlo kratkom vremenu razvili vrlo učinkovito cjepivo.
- Austrija: Serijski provalnik iz BiH uhićen nakon višemjesečnog bijega
- Beč: Hrvat i Bosanac se posvađali oko politike, jedan završio mrtav
- Lažni policajac u Beču krenuo po novac, završio s lisicama
- Austrija na udaru vrućina: Za vikend bi mogao pasti povijesni rekord
- Austrija uvodi nova pravila za šnicle?

