Foto: Vlada RH

Krizna situacija u Hrvatskoj: Puknuo nasip u Sisku, vrh vala tek stiže, nova klizišta, odroni…

Vodeni val koji je prošao kroz Karlovac sada stvara probleme nizvodno, u Sisku i Petrinji. Generalni direktor Hrvatskih voda kaže da vrhunac vodenog vala očekuju sutra ili preksutra, upravo na tom području.

“Nažalost, došlo je do propuštanja. Podvirica je krenula ispod privremenog nasipa napravljenog od boks-barijera, a onda, kako se stvorila rupa, došlo je i do urušavanja nasipa u dužini od 5 metara. Sva sreća, pravovremena i brza reakcija Hrvatskih voda i njihovih službi odmah su krenuli u sanaciju. Nažalost, zbog naleta vode nije se uspjela sačuvati imovina.

Životinje koje su bile na poplavom pogođenom području su spašena i zbrinute. Međutim, nažalost velika je materijalna šteta po pitanju svih prostora koje su u tom bazenu. Stigla je tu brzo i Hrvatska vojska, vatrogasci i djelatnici vodoprivrede i svi rade da se to puknuće sanira, rekao je načelnik Stožera civilne zaštite Grada Siska Marko Krička.

S obzirom na to da poplavne vode mogu sadržavati fekalije i ostale po zdravlje štetne tvari, Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je preporuke za stanovnike poplavljenih područja.

“Koristite vodu za piće iz kontroliranog javnog vodovoda ili iz boca. Češće perite ruke, i to prokuhanom vodom”, poručuju. “Djeca se ne smiju igrati na poplavljenim površinama ili igračkama koje su bile u vodi. Ako imate povišenu tjelesnu temperaturu ili simptome crijevnih zaraznih bolesti, obratite se liječniku”, dodaju u uputama u HZJZ-u.

NE PROPUSTITE