Jedan promotivni plakat bečke policije izazvao je oštre reakcije FPÖ-a.
„Ovakva poruka mogla bi potjecati iz DÖW-a. Ako ova slika predstavlja shvaćanje službe i demokracije bečke policije, onda – laku noć“, izjavio je glavni tajnik FPÖ-a Christian Hafenecker.
Plakat poziva na proslavu „20 godina Jedinice za posebne zadatke“, koja će se održati 12. rujna u vojarni Rossauer. Ova jedinica zadužena je za osiguranje prosvjeda, nogometnih utakmica i državnih posjeta. Na plakatu je prikazana eskalacija prosvjeda ispred vojarne, s vatrom na ulici i pripadnicima jedinice „ULAN“ spremnima s pendrecima.
Sporno isticanje austrijskih zastava
Kontroverzu je izazvao detalj – neki prosvjednici na slici nose austrijske zastave. „Što nam policija time želi poručiti? Da ako prosvjedujete s austrijskom zastavom, dočekat će vas policajci s pendrecima?“, pita Hafenecker. On je plakat nazvao „krajnje promašenim“ i pozvao na njegovo povlačenje.
FPÖ-ov zastupnik ne isključuje ni mogućnost da plakat podsjeća na prosvjede tijekom pandemije: „Tada je, po nalogu crnog ministra unutarnjih poslova, nevjerojatnom žestinom postupano protiv mirnih prosvjednika – ljudi su bez razloga bili okruženi i maltretirani. Ali kad pedeset pripadnika Antife trebaju pokazati osobne iskaznice, onda se time mjesecima bavi istražna komisija. To ide predaleko.“
Proslavu, a time i sporni plakat, organizira Odbor zaposlenika Policijske uprave Beča. Moto jedinice, „Viribus Unitis“, znači „udruženim snagama“.



