Donjoaustrijski političar Stephan Pernkopf (ÖVP) zagovara “policijski sat” za nepotrebnu potrošnju električne energije i svjetla. Pernkopf želi provjeriti moraju li javne zgrade ili parkirališta biti osvijetljeni tijekom cijele noći. U trgovačkim centrima, uključujući parkirališta i izloge, “treba razmisliti o laganom policijskom satu u kriznim vremenima”, smatra Pernkopf. Općine i mjesta trebaju također provjeriti gdje se može uštedjeti energija.
No, on nije jedini predsjednik općinskog saveza Donje Austrije Johannes Pressl istaknuo je kako je 200 tisuća uličnih svjetiljki u Donjoj Austriji već pretvoreno u LED, tako da je gotovo svaka druga svjetiljka štedna i može se prigušiti.
Dijecezanski biskup St. Pöltena Alois Schwarz pozvao je župe da, gdje god je to moguće, noću ugase vanjsku rasvjetu ili da je svedu na minimum. Održivost i pažljivo korištenje resursa “moraju biti na dnevnom redu”, naglasio je Schwarz. U sklopu akcije “Energetsko štedljiva župa” 194 župe do sada su provele 357 mjera, od fotonaponskih sustava i LED rasvjete do promjene sustava grijanja. Ukupno je uloženo 6,5 milijuna eura, a država je potpomogla ukupno 1,2 milijuna eura.
U Bečkom Novom Mjestu, grad, vojna akademija i župe obustavili su večernje osvjetljenje znamenitosti od prošlog tjedna.

