Foto: ASFINAG

Austrija: Žena platila 1.200 eura kazne zbog nepravilno zalijepljene vinjete

Putovanje kroz Austriju završilo je gorkim iskustvom za Mađaricu Evu, koja je s nećakinjom iz Australije obilazila poznate gradove. Zbog pogrešno zalijepljene vinjete, stigle su joj visoke novčane kazne.

U travnju ove godine Mađarica Eva krenula je na kružno putovanje po Austriji sa svojom nećakinjom iz Australije. Put je započeo u Beču, a potom su obišle Salzburg, Innsbruck, Zell am See i Graz. No, ono što je trebalo biti ugodno putovanje završilo je s neugodnim iznenađenjem – ukupnim troškom od 1.200 eura kazni.

„Naravno da sam kupila vinjetu za deset dana, ali je nisam u potpunosti zalijepila na vjetrobransko staklo – htjela sam je kasnije lakše skinuti“, ispričala je Eva za austrijski portal Heute.

Nekoliko tjedana nakon povratka kući, Eva je primila više kazni od po 120 eura od austrijskog operatera autocesta ASFINAG. „Odbila sam platiti i poslala sam fotografije vinjete i račun kao dokaz da sam je kupila“, rekla je.

No, prema izjavi glasnogovornika ASFINAG-a, to nije bilo dovoljno: „Vinjeta nije bila pravilno zalijepljena, kako je propisano, zbog čega se smatra nevažećom. Zato su izrečene tri kazne za zamjensku cestarinu. Četvrta kazna nije vezana uz vinjetu, već za korištenje dionice s naplatom cestarine na području tunela Gleinalm.“
Rokovi prošli – stigla visoka kazna

Kako nije imala ispravno postavljenu vinjetu, Eva je vozila po trasi na kojoj je dopuštena vožnja samo uz valjanu prepaid vinjetu. Prema riječima ASFINAG-a, sve kazne su bile potpuno opravdane, a iznimke se ne mogu praviti.

Eva je također više puta upozorena da kazne mora platiti u zakonski predviđenom roku. Budući da to nije učinila, slučaj je proslijeđen nadležnim upravnim tijelima u četiri različita okruga. Ukupni iznos kazni tako je narastao na čak 1.200 eura.

Na kraju je Eva, iako nevoljko, platila kaznu jer, kako kaže, ne želi završiti na sudu u inozemstvu. No, osjećaj gorčine ostao je.

„Austrija mi se svidjela. Smatrala sam je kulturnom, lijepom zemljom s mnogo toga za vidjeti. Ali to je sada prošlost“, zaključila je razočarana turistkinja.

NE PROPUSTITE