Foto: fernando zhiminaicela / Pixaby.com

Austrija: Trećina umrlih od koronavirusa u 2020. i 2021. godina bila je u staračkim domovima

4.237 od 13.365 ljudi koji su umrli od infekcije koronavirusom u prve dvije godine pandemije, 2020. i 2021., živjelo je u staračkim domovima i domovima za njegu. To je oko trećine svih umrlih. U 2020. godini štićenici staračkih domova činili su 42 posto svih smrtnih slučajeva od koronavirusa, dok je prošle godine taj udio pao. No, gotovo svaki četvrti smrtni slučaj od koronavirusa i dalje je bio štićenik staračkog doma.

Zbog toga je stranka NEOS uputila Ministarstvu zdravstva zahtjev u kojem traže broj antigenskih i PCR testova koji se provode u staračkim domovima, kao i broj oboljelih, cijepljenih i umrlih među štićenicima i zaposlenicima domova za starije i nemoćne.

Glasnogovornik NEOS pandemije Gerald Loacker pozvao je na strože mjere u staračkim domovima i domovima za njegu: “Nakon dvije godine pandemije, ne može biti da još uvijek ne možemo učiniti domove nešto više za starije i nemoćne”. Loacker smatra da je u domovima za njegu potrebno provoditi više i detaljnije testiranje osoblja.

NE PROPUSTITE