Foto: Image by freestockcenter on Freepik

Austrija: Preko 47 milijuna sati prekovremenog rada ostalo neplaćeno u 2023. godini

U 2023. godini zaposlenici nisu dobili novac niti nadoknadu za svaki četvrti sat prekovremenog rada. Ušteda za poduzeća – oko 1,5 milijardi eura.

Posebna procjena Statističkog ureda Austrije o austrijskom tržištu rada podiže obrve. “Zaposlenici u Austriji odradili su 46,6 milijuna sati prekovremenog rada i dodatnih sati u 2023. godini, a za to nisu dobili ni centa niti naknade”, ljutito kaže Ingrid Reischl, savezna direktorica ÖGB-a.

Prema tome, otprilike svaki četvrti prekovremeni sat je neplaćen, što znači da zaposlenici gube ukupno 1,45 milijardi eura bruto plaće – prema Savezu sindikata, to odgovara 28.000 radnih mjesta s punim radnim vremenom. Kod muškaraca, oko 25 posto ne prima naknadu, a kod žena, od kojih je znatno veći udio koji radi na pola radnog vremena, iznosi 28 posto.

“Ovo nije ništa drugo nego sustavna prijevara s plaćama”, požalila se Reischl. Uz to, država je izgubila 430 milijuna eura doprinosa za socijalno osiguranje.

Razlog neplaćenog prekovremenog rada je nedostatak osoblja. Sve više zaposlenika u poduzeću mora rješavati sve više zadataka. “Većina ljudi se često osjeća unutarnjom obvezom obaviti ogroman posao iz moralnih razloga ili iz obzira prema klijentima, nadređenima i kolegama. Pritisak koji ne mora biti prisutan”, kaže sindikalist.

Hitno je potrebna bolja raspodjela radnog vremena i opterećenja, kaže je Reischl: “Neshvatljivo je da s jedne strane ljudi rade toliko da zbog toga trpi njihovo zdravlje. ” dodaje.

ÖGB savjetuje: Ako tvrtka ne plaća prekovremeni rad, ne treba predugo čekati i nadati se poboljšanju.

Radnička komora također nudi platformu, www.ak-zeitspeicher.at, na kojoj se prekovremeni rad može prikladno dokumentirati.

NE PROPUSTITE