Foto: Polizei Oberösterreich / Ilustracija

Austrija: Policija u mjesec dana od prebrzih vozača oduzela čak 21 automobil

U Austriji se dosta priča o novom zakonu u prometu. Već prije stupanja na snagu već se unaprijed puno raspravljalo o novom stavku 99a veznog za cestovne prometne propise; a on je na snazi ​​od 1. ožujka: To vlastima omogućuje privremeno oduzimanje vozila ekstremnim vozačima. Početno privremeno izvješće Ministarstva unutarnjih poslova sada je dostupno.

Sukladno tome, savezna policija je u prvom mjesecu zaplijenila čak 21 automobil. Predvodnik je Donja Austrija, gdje je zaplijenjeno sedam automobila – samo pokrajina Salzburg još ima čistu desetku.

Jedan od prvih vozača koji su brzo osjetili utjecaj amandmana bio je 39-godišnji vozač iz a Leobena. Vozio je preko ograničenja brzine od 30 u području Eisenerza brzinom od 95 km/h.

Početkom ožujka policija u Gornjoj Austriji uhvatila je 31-godišnjeg vozača tijekom neopreznog manevra pretjecanja. Muškarac je jurio 157 km/h. Posebno tragično: njegova sedmogodišnja kći sjedila je na stražnjem sjedalu bez odgovarajućeg pomoćnog sjedala.

36-godišnji Srbin koji živi u Švicarskoj sredinom ožujka jurio je 230 km/h zapadnom autocestom, a zahvaljujući novom zakonu oduzet mu je BMW.

U isto vrijeme, to ne znači da će policija vozilo poslati na dražbu. Dosad je policija uglavnom vraćala vozila nakon 21.-og dana. Već u početnoj fazi postalo je jasno da je u većini slučajeva zapljena ukinuta. Između ostalog i zato što vlasnik automobila i vozač nisu bili ista osoba ili je vozilo bilo na leasing.

No, kazne su svejedno – velike.

NE PROPUSTITE