‘Chatanje’ na pametnom telefonu umjesto praćenja nastave – tema mobitela u školama uvijek izaziva burne rasprave. Francuska ima zabranu mobitela u školama od 2018. godine, a Velika Britanija je planira uvesti. A u Austriji se o takvoj mjeri razmišlja u Štajerskoj.
“Unique Research” je za “Heute” pitao 500 građana Austrije što misle o zabrani mobitela u obveznim školama (maks. raspon fluktuacije ±4,4%). Točnije, učenici bi morali predati svoje mobitele na početku nastave i dobiti ih natrag nakon završetka nastave.
“Loše strane korištenja mobitela za mlade, od smanjene prisutnosti i koncentracije do problema s mentalnim zdravljem zbog društvenih medija, teme su o kojima se mnogo raspravlja.”, stoji u anketi.
Rezultati ankete su jasni: 77% je za zabranu mobitela u školi – 45% je “jako” za, daljnjih 32% je “donekle” za. Samo 19% bilo je “donekle” (15%) do “vrlo” (4%) negativno prema zabrani. Muškarci i žene su ovdje na istoj razini.
Ljudi od 60 i više godina najveći su zagovornici takvog poteza. No čak više od polovice (57%) ispitanika mlađih od 30 godina zalaže se za zabranu mobitela u učionici.


