Foto: Michael Ludwig / Facebook / Ilustracija

Lockdown za necijepljene osobe sve dok se ne odluče cijepiti

Virologinja Dorothee von Laer smatra da je moguće ukidanje lockdowna u istočnoj Austriji za cijepljene osobe.

“Vrlo je važno da famozna R-vrijednost padne ispod 1”, rekla je virologinja Dorothee von Laer u ORF-ovoj emisiji “ZiB 2” u ponedjeljak navečer. Sada se treba vratiti na broj novih infekcija koji bi omogućili ponovno stupanje na snagu drugih mjera poput praćenja kontakata, smatra stručnjakinja.

“S prestankom blokade za necijepljene mogli bismo pričekati do veljače (napomena, tada na snagu stupa obvezno cijepljenje)”, rekla je von Laer. Znači: prema mišljenju stručnjakinje, blokada za necijepljene osobe trebala bi prestati samo ako se ipak odluče na cijepljenje. Von Laer također vidi regionalne prilike za ukidanje lockdowna za cijepljene osobe 12. prosinca ili tjedan dana kasnije.

Prema riječima stručnjakinje, barem bi u istočnoj Austriji, lockdown mogao završiti za dva tjedna. Konkretno, zabrana događanja za više od 50 ljudi ima “vrlo snažan učinak” na smanjenje infekcija, navodi von Laer. Dakle, moglo bi se dogoditi da će, unatoč velikom otvaranju, događaji bez stalno dodijeljenih sjedala i dalje biti zabranjeni.

Na pitanje hoće li uskoro trebati i četvrta doza cjepiva, pogotovo protiv novonastale varijante Omikrona, virologa je odgovorila: “Da i kod gripe nam je svake godine potrebno prilagođeno cijepljenje”.

NE PROPUSTITE