Foto: Image by wirestock on Freepik - ILUSTRACIJA

Jesu li moderni prometni radari u Austriji legalni?

U Njemačkoj novi radari visoke tehnologije izazivaju puno rasprava. Oni mogu pouzdano uhvatiti prekršitelje i koji koriste mobitele tijekom vožnje. No, postoje i pravne nedoumice.

Radarski uređaji mogu precizno pratiti sve više pravila i zakona. Ometanje (uglavnom uzrokovano mobitelima) sada je najčešći uzrok smrtonosnih nesreća u Austriji. S 25,6 posto taj je razlog čak i ispred prebrze vožnje (22,7 posto).

Tijela za provođenje zakona sada se ovom razvoju žele suprotstaviti visokom tehnologijom. U budućnosti će umjetna inteligencija “normalne” radarske uređaje pretvoriti u “super AI radarske uređaje”.

Evo kako funkcionira novi sustav radara

Ovako funkcionira novi sustav: Kamera (poput ozloglašenog radara za daljinu, obično se nalazi na mostovima) neprekidno snima automobile koji prolaze. Sustav je prethodno primao tisuće slika i automatski prepoznaje kada netko koristi svoj mobilni telefon. Kamere mogu uhvatiti i korisnike tableta ili vozače koji petljaju po navigacijskom sustavu. Sumnjive vozače automatski fotografira “Monocam”.

Radi sigurnosti, te se slike zatim ponovno detaljno analiziraju. To se događa, primjerice, u policijskom autobusu koji je posebno preuređen za tu svrhu. Tamo sjedi obučeni službenik i provjerava postoji li doista prekršaj za koji se može izdati kazna.

Kako se navodi, sustav je dosad testiran u Nizozemskoj i Njemačkoj. Prije dvije godine u njemačkom Trieru izvedena je pilot operacija koja je trajala nekoliko mjeseci.

Sve se više zajednica oslanja na modernu tehnologiju u borbi protiv prebrzih vozača. S uređajima je sve teže pobjeći nekažnjeno.

Kako je tada izvijestila TV postaja SWR, sustav je testiran i u gustom prometu na Autobahnu 60 u blizini Mainza. Iako je postojao veliki znak koji je označavao kontrole, ovdje se svakih sat vremena izbrojalo oko 20 prekršaja.

Savezna država Rhineland-Pfalz sada želi trajno uvesti sustav. Ali ima otpora. Odvjetnici se žale da bi kontinuirano snimanje vozača moglo biti protuzakonito. A kako bi to bilo u Austriji?

Što kaže zakon?

Odvjetnica ÖAMTC-a Silvia Winklhamer kaže za “Heute”: “Od 28. amandmana na StVO, korištenje fotografija iz mjerenja udaljenosti i brzine dopušteno je za pojedinačne slučajeve, kao što je telefoniranje za volanom bez hands-free uređaja”

No, onda dodaje: “Svaku daljnju kontrolu ili praćenje smatramo upitnom u smislu zakona o zaštiti podataka”

To znači da ako vozače uhvati radar jer jure prebrzo ili jer ne drže razmak, mogli bi završiti u dodatnim problemima ako u tom trenutku i telefoniraju. Međutim, praćenje svih vozača samo zbog telefonskih poziva nije sasvim zakonski vodootporno, smatraju stručnjaci. Što će se na kraju dogoditi u Austriji tek ostaje vidjeti.

NE PROPUSTITE