Sport

Španjolska osvojila Svjetsko prvenstvo

Objavljeno

na

Španjolske nogometašice osvojile su u nedjelju naslov svjetskih prvakinja nakon što su u finalu sa 1-0 nadigrale Englesku.

Kapetanica Olga Carmona dovela je Španjolsku u vodstvo od 1-0 u u 29. minuti susreta nakon što je Engleska izgubila posjed na sredini terena, a Španjolska brzo uzvratila i došla do prednosti koju je uspjela sačuvati do kraja. Španjolke su imale priliku za povećanje prednosti na kraju prvog poluvremena. U drugom dijelu Španjolke su agresivnije, ali ne uspijevaju realizirati prilike za povećanje prednosti.

No onda je u 70. minuti dosuđen jedanaesterac za Španjolsku nakon igranja rukom u kaznenom prostoru Keire Walsh. Izvela ga je Jennifer Hermoso, ali ga je vratarka engleske reprezentacije Mary Earps obranila i ostavila Englesku na životu. Nakon toga Engleskinje pojačavaju pritisak, no bez uspjeha. U 75. minuti Engleska je imala odličnu priliku, Lauren James je gađala bliži kut, no španjolska vratarka Catalina Coll je dobro reagirala i obranila.

Španjolke su tako prvi put u povijesti stigle do naslova svjetskih prvakinja. U proteklih osam natjecanja najuspješnije su bile nogometašice SAD-a koje su četiri puta bile svjetske prvakinje – 1991., 1999., 2015. i 2019. godine. Njemice su pobijedile dva puta 2003. i 2007. godine, Norvežanke jednom 1995. godine, a Japanke 2011. godine.

U utakmici za broncu Švedska je u subotu u Brisbaneu pobijedila Australiju sa 2-0.

Hrvatska

Hrvatska domaćin Svjetskog prvenstva u rukometu 2025., prvenstvo se igra u još dvije države

Objavljeno

na

By

U Zagrebu je u koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski održan ždrijeb Svjetskog prvenstva u rukometu koje će se od 12. siječnja do 2. veljače 2025. igrati u Norveškoj, Danskoj i Hrvatskoj. Hrvatska će utakmice grupne faze igrati u skupini H u Zagrebu, a protivnici su joj Bahrein, Argentina i Egipat.

U svakoj skupini igrat će četiri reprezentacije, a prve tri idu u drugi krug, gdje se formiraju još četiri skupine. Prve dvije momčadi iz svake od te četiri skupine plasirat će se u četvrtfinale. U drugom krugu naša skupina formirat će se s tri najbolje ekipe iz skupine G. Ako Hrvatska prođe u četvrtfinale, u njemu će joj prijetiti ekipe iz skupina C i D.

Sport

HŠK Zrinjski Mostar hat einen weiteren Pokal in Bosnien und Herzegowina gewonnen

Objavljeno

na

By

Der erfolgreichste bosnische Klub HSK Zrinjski Mostar hat den bosnisch-herzegowinischen Pokal gewonnen. Das Team aus Mostar feierte nach einem 1:0-Sieg im ersten Heimspiel einen identischen Sieg in Banja Luka gegen den Meister Borac und sicherte sich so den Pokal. Das einzige Tor erzielte Melekinušić in der 81. Minute.

Vor Beginn des Spiels kam es zu einem Vorfall, als das gesamte Stadion in Banja Luka die bosnisch-herzegowinische Hymne stark auspfiff. Die Pfiffe der Borac-Fans hallten durch das Stadion, und das gesamte Team aus Banja Luka, dem Meister, weigerte sich, sich zur Flagge zu drehen.

Auf der anderen Seite respektierte der größte Teil der Spieler von Zrinski aus Mostar die Flagge des Landes, in dessen Liga sie spielen. Während der Hymne drehten sich Goran Karačić, Hrvoje Barišić, Toni Šunjić, Kerim Memija, Antonio Ivančić und Nardin Mulahusejnović zur bosnisch-herzegowinischen Flagge. Das Schiedsrichterteam unter der Leitung des internationalen Schiedsrichters Irfan Peljto drehte sich zur Flagge und hielt die Hand auf dem Herzen.

Sport

HŠK Zrinjski Mostar osvojio Kup BiH

Objavljeno

na

By

Najtrofejniji bh. klub Hšk Zrinjski Mostar osvojio je Kup Bosne i Hercegovine. Momčad iz Mostara je nakon 1:0 pobjede u prvom susretu kod kuće slavila identičnim rezultatom i u Banjoj Luci protiv prvaka Borca i tako je osvojila Kup. Jedini gol je postigao Melekinušić u 81. minuti.

Osmostruki prvak Bosne i Hercegovine osvojio je i treći naslov pobjednika Kupa BiH. Zrinjski je u dvije utakmice finala porazio banjalučki Borac, pobijedivši novog prvaka dva puta sa po 1:0.

Plemići su time potvrdili nevjerojatnu dvogodišnju dominaciju u ovom natjecanju. Ove sezone su pobijedili u šest utakmica a jednom su igrali 0:0, no nijednom nisu primili pogodak.

Trofej za pobjednika Kupa nogometašima Zrinjskog uručio je potpredsjednik NS-a BiH Ivan Beus, a zajedno su ga podignuli kapetani, Slobodan Jakovljević te Nemanja Bilbija, koji je na dodjelu došao sa šatakama, budući da je nedavno operiran zbog teže ozljede koljena.