Ministar zdravstva Republike Austrije Rudolf Anschober istaknuo je jučer da će do kraja mjeseca u Austriji biti cijepljeni svi štićenici staračkih domova te domova za njegu. Prema njegovim riječima stopa procijepljenosti ove najranjivije grupe stanovništva je već između 80 i 90 posto.
Prvi čovjek austrijskog zdravstva već je naglasio kako je procijepljenost u staračkim domovima već smanjila slučajeve zaraze, ali i smrtnost. Od početka pandemije u austrijskim staračkim domovima umrlo je 3426 osoba, što je 43 posto svih umrli zaraženih koronavirusom.
“U studenom i prosincu situacija u staračkim domovima i domovima za njegu bila je posebno teško, a posljednjih nedjelja sve se mijenja na bolje”, ustvrdio je ministar Anschober.
Situaciju je objasnio je podatcima. Primjerice, u prosincu je u staračkim domovima bilo gotovo 5 tisuća zaraženih. Situacija je sada znatno bolja te je zaraženo oko 800 ljudi. Od sredine mjeseca trebalo bi početi cijepljenje visokorizičnih pacijenata, kao i medicinskog osoblja, timova za mobilnu njegu te osoba s posebnim potrebama te njihovih njegovatelja.
Prema sadašnjem planu, u drugom dijelu ožujka trebalo bi krenuti cijepljenje osoba u školama, vrtićima. zatvorima, policiji, vojsci itd. U slučaju da isporuke cjepiva budu na vrijeme, cijepljenje stanovništva trebalo bi krenuti od sredine drugog kvartala.
- Značajno rasla prosječna plaća u FBiH
- Austrija: Krali nakit i novac od dementnih staraca u domovima
- Austrija: Sirijka osumnjičena da je nezakonito primila 10.800 eura socijalne pomoći
- Austrija: Vozila 50 godina bez vozačke dozvole
- Austrija: Istraga smrti novorođenčeta proširena na još jednog osumnjičenog


