ludwig
Gradonačelnik Beča Michael Ludwig/SPÖ [Foto: C. Jobst | PID]

Beč ostaje crven: SPÖ pobjednik izbora, Ludwig ostaje gradonačelnik

Bečki izbori su završeni, a prema privremenim rezultatima, Socijaldemokratska stranka Austrije (SPÖ) ostaje najjača politička snaga u glavnom gradu s osvojenih 39,5 % glasova, unatoč blagom padu podrške. Time je jasno da će aktualni gradonačelnik Michael Ludwig i dalje voditi Beč.

Na drugom mjestu se našla FPÖ s 20,8 %, čime je utrostručila svoj rezultat u odnosu na prethodne izbore. Slijede Zeleni sa snažnih 14,2 %, NEOS s 9,8 %, dok je ÖVP pala na 9,7 % i doživjela velik pad. KPÖ i Lista HC Strache ostali su ispod izbornog praga od 5 %.

Potencijalne koalicije

Ludwig ima mogućnost sastavljanja različitih koalicija. Uz postojeću suradnju s NEOS-om, koja bi se mogla nastaviti, i Zeleni se nadaju povratku u vlast. Obje stranke naglašavaju slične prioritete sa SPÖ-om, kao što su pristupačno stanovanje, obrazovanje i klimatska pravda. ÖVP se također ponudila kao partner, unatoč velikim izbornim gubicima.

Ludwig je potvrdio da će u idućim danima voditi razgovore s više stranaka kako bi ispitao mogućnosti suradnje. Cilj mu je sastaviti stabilnu gradsku vladu prije ljeta.

FPÖ s velikim rastom, ali izvan igre

Iako je FPÖ značajno povećala broj glasova, koalicija sa SPÖ-om je isključena. Ludwig je ranije jasno izjavio da suradnja s FPÖ-om nije moguća dok se u toj stranci nalaze osobe osuđene zbog nacističke aktivnosti.

Reakcije

FPÖ i njen lider Dominik Nepp slavili su svoj rezultat kao znak da građani žele promjene. S druge strane, SPÖ i savezni vicekancelar Andreas Babler slavili su pobjedu s porukom: „Beč ostaje crven“.

Ludwig ostaje ključna figura bečke politike, a nova gradska vlast ovisit će o predstojećim koalicijskim pregovorima.

NE PROPUSTITE