Rast cijena i dugotrajna inflacije zabrinjavaju austrijske građane već duže vremena. U posljednje vrijeme sve su bili i glasniji pozivi oporbe da vlada ne radi dovoljno po tom pitanju. Kako je jučer i sam Nehammer priznao, oporba ga je natjerala na djelovanje, a i neke ideje oporbenih stranka su prihvaćene. Vlada bi uskoro trebala usvojiti sveobuhvatni plan antiinflacijskih mjera, od kojih je svakako najvažnija ona o ograničenju rasta najamnina na maksimalnih pet posto umjesto dosad predviđenih 15 posto.
Kako je kancelar Karl Nehammer (ÖVP) objasnio, stanarine bi se trebale porasti za najviše pet posto u sljedeće tri godine, čak i ako je inflacija viša. Ova se uredba odnosi na sljedeće tri godine (2024., 2025. i 2026.). U neprofitnoj stanogradnji to će, primjerice, značiti da će 2024. na snagu stupiti povećanje od samo pet posto (umjesto 15 posto). Ubuduće se kategorije i referentne najamnine mogu povećati samo jednom godišnje.
U srijedu se Nehammer nadovezao: ograničenje najamnina ne bi se trebalo odnositi samo na naredne godine, obećao je da se već radi na “modusu operandi” za trajno rješenje. Kancelar je na konferenciji za novinare naglasio da je Vlada već uložila velike napore u suzbijanje inflacije. Nehammer je istaknuo i da slijede neke druge mjere.
Konkretno, nove cijene vinjeta za autoceste i klimatske karte ne bi trebale biti usklađene s inflacijom. Osim toga, općine se potiče da ne povećavaju naknade – primjerice za vodoopskrbu. Vlada za to osigurava 150 milijuna eura. No, to su samo pojedine točke iz “cijelog programa” kojim se želi pomoći stanovništvu da izađe iz inflacije, navodi kancelar, a te dodaje da novi paket mjera uključuje i jednokratna davanja te u slučaju energetike, poticaje za toplinsku obnovu. .

