Foto: fernando zhiminaicela / Pixabay.com

Predsjednik WHO-a: Pandemija još nije gotova

Čelnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) upozorio je na prerano proglašenje kraja pandemije koronavirusa. U nekim zemljama postoji visoka stopa procijepljenosti u kombinaciji s varijantom omikrona koja je manje opasna, rekao je Tedros Adhanom Ghebreyesus na sigurnosnoj konferenciji koja je održana jučer u Münchenu. To pothranjuje opasno mišljenje da je pandemija gotova.

“Ali to nije istina”, rekao je te nadodao: “I dalje će 70.000 ljudi tjedno umirati od bolesti koja se može spriječiti i liječiti. 83 posto stanovništva Afrike nije primilo ni prvu dozu cjepiva”. Glavni ravnatelj WHO-a upozorio je da su uvjeti idealni za pojavu još više zaraznih, opasnih varijanti.

Ali možemo okončati pandemiju kao globalnu zdravstvenu hitnu situaciju – za to imamo alate i znanje. U tom kontekstu, Tedros je obnovio cilj WHO-a o prikupljanju 16 milijardi dolara, posebno od bogatih zemalja, kako bi cjepiva, testovi, lijekovi i maske bili dostupni u siromašnijim zemljama na ciljani način.

U usporedbi s troškom još jedne godine ozbiljnih ekonomskih posljedica, 16 milijardi dolara je vrlo upravljiv iznos, rekao je Ghebreyesus. Prestanak pandemije mora ostati glavni fokus.

NE PROPUSTITE