Danas počinje 47. sezona austrijske nogometne Bundeslige, koja će treći put od 1993. godine imati borbu 12 momčadi za titulu. Danas su na rasporedu utakmice bečkog Rapida i Admire u 18.30 sati te derbi između LASK-a i Austrije Beč u 20.30 sati.
Kao i prošle godine, liga se igra u dva dijela. U prvom regularnom dijelu se igra do 22. kola, nakon čega će se tablica podijeliti na grupu za prvaka i kvalifikacijsku grupu. U grupi za prvaka će se voditi borba za prvaka Austrije te za tri mjesta koja vode u europska natjecanja. Četvrto mjesto će biti mjesto za Europsku ligu, a odlučit će se u razigravanju prvog i drugog na tablici grupe za kvalifikacije. Peto mjesto Europske lige će dobiti osvajač ÖFB kupa.
I ove godine prava za prijenose ima Sky Sport Austria, koji će na svojim kanalima prikazati utakmice pojedinačno ili u tzv. konferenciji (više utakmica odjednom). Branitelj titule je Red Bull Salzburg, a za titulu će se pokušati ponovno boriti Rapid Beč, LASK Linz i eventualno neko treće iznenađenje poput Wolfsbergera. Povratnik u ligu je SV Ried, koji je prošle godine u zadnjem kolu osvojio drugu ligu.
Kako će izgledati nova sezona?
Trenutno zbog korona mjera tzv. korona semafor odlučuje koliko je regionalno dozvoljeno gledatelja na stadionima. Rapid i Salzburg zbog veličine svog stadiona mogu dozvoliti do 3000 gledatelja na stadionu, a moguće će to biti i za LASK koji je promijenio stadion. Igrači će biti testirani jednom tjedno na koronavirus. U slučaju da zbog odluke o karanteni jedna momčad ima manje od 16 igrača, postoji mogućnost odgode utakmice.
Nova lica na trenerskim klupama su Dominik Thalhammer, Christian Ilzer, Peter Stöger i Gerald Baumgartner. Thalhammer je zamijenio Ismaëla na klupi LASK-a, nakon što je prije vodio žensku nogometnu reprezentaciju Austrije. Ilzer je zamijenio klupu Austrije s klupom u Sturm Grazu, Stöger Austriju vodi na duploj poziciji sportskog direktora i trenera, a Baumgartner je preuzeo novaka Rieda.
Najveći (možda i jedini) favorit na osvajanje titule je i RB Salzburg. Sezonu su počeli ovotjednom pobjedom u prvom kolu Kupa protiv SW Bregenza sa 10:0. Na posljednjoj anketi svih trenera Bundeslige, svi su se složni kako Salzburg ima priliku osvojiti titulu osmi put zaredom.
Najveća konkurencija Salzburgu mogu biti LASK i Rapid. Momčad iz Linza napustili su Joao Klauss i Dominik Frieser, a trener Thalhammer je pred velikim izazovom stabilizirati ekipu koja je prošlogodišnju sezonu krenula odlično i onda sve ispustila iz svojih ruku. Wolfsberger također nije loš, ali bi drugo mjesto bilo nešto preambiciozno za njih. Austria Beč i Sturm Graz se zbog prošlogodišnjih rezultata ne smatraju (velikom) konkurencijom.
Salzburg je prodao svog ponajboljeg igrača Hee-chan Hwanga ‘svom’ RB Leipzigu, Rapid je prodao svog kapitena Stefan Schwaba u Grčku, a Wolfsberger je za rekordnih četiri milijuna eura prodao najboljeg strijelca lige Shon Weissmana u španjolski Valladolid. Admira Wacker je spojila bivši legendarni dvojac u napadu Rapida, Erwina Hoffera i Stefana Maierhofera. Spomena vrijedni su još povratak Markus Suttnera u bečku Austriju te ostanak odličnog napadača Darija Tadića u Hartbergu.
Koliko je Salzburg dominantan u Bundesligi, govori podatak da čak prvih 11 najskupljih igrača Bundeslige dolazi iz njihovih redova. Najvrijedniji igrač lige je 19-godišnji Mađar Dominik Szoboszlai s 25 milijuna eura. Slijede Patson Daka s 20 milijuna eura i Enock Mwepu s deset milijuna eura vrijednosti. Sportski direktor Admire, proslavljeni njemački trener Felix Magath, upozorio je vodstvo lige da mora stati na kraj velike financijske razlike između Salzburga i ostatka lige.
Austrijska Bundesliga ima četiri igrača s hrvatskim državljanstvom: Mateo Barač (Rapid), Petar Filipović (LASK), Dario Vizinger (WAC) te Borna Petrović (Hartberg).
2. liga: Gradišće bez ijednog predstavnika
Što se druge lige tiče, ona se igra 46. put. Gornja Austrija, Beč i Štajerska imaju tri predstavnika, Donja Austrija i Vorarlberg po dva, a Salzburg, Tirol i Koruška po jednog. Gradišće u ovoj sezoni nema svoje predstavnike. Budući da su niže lige bile otkazane i prekinute za vrijeme zabrane kretanja, prošle sezone nijedna ekipa nije ispala iz lige. 16 momčadi će se boriti za jedno mjesto koje vodi u Bundesligu, a ORF ima prava za prijenose.
Hrvatska ima najviše stranih igrača u drugoj austrijskoj ligi – čak 23. Pet najskupljih igrača su Luka Sučić (Liefering, 700.000 €), Dominik Oroz (Liefering, 400.000 €), Ivan Šaravanja (Klagenfurt, 300.000 €), Fabian Benko (Juniors OÖ, 250.000 €) i Darijo Pecirep (Klagenfurt, 250.000 €).
Antonio Šećerović
Foto: Arhiva

