S obzirom na najavu ruskog predsjednika Vladimira Putina da će se isporuke plina sada naplaćivati u rubljama, Savezna industrije (IV) upozorila je na prijetnju energetskoj sigurnosti. Kratkoročno gledano, plin iz Rusije nema alternative, to ostaje “neugodna istina”. Kancelar Karl Nehammer (ÖVP) odbacio je pozive na bojkot plina kao “nerealne i pogrešne”.
U intervjuu za “Kleine Zeitung”, kancelar Nehammer se još jednom izjasnio protiv bojkota isporuke nafte i plina iz Rusije.
“To neće uspjeti. Ovo je nestvarno i pogrešno. Austrija dobiva 80 posto plina iz Rusije. Sama rasprava ponovno šteti temi i diže cijene energije”, rekao je Nehammer. Prema podacima Europske industrijske udruge Gas Infrastructure Europe (GIE), skladišta plina u Austriji popunjena su samo 12,5 posto.
Ruski predsjednik Putin izjavio je u srijedu da želi promijeniti način plaćanja za isporuku plina “neprijateljskim zemljama”. Rusija će ispuniti svoje ugovorne obveze u pogledu obujma i cijena. Promjene utječu samo na valutu. Vlada i središnja banka u Moskvi razjasnit će točne detalje u roku od tjedan dana.


