Danas je Stožer Republike Hrvatske za borbu protiv koronavirusa održao konferenciju za medije. Na toj konferenciji najzvučnije je odjeknuo apel Alemke Markotić koja je poručila da se ljudi trebaju cijepiti ili će u protivnom groblja opet biti puna.
Prema izlaganju Stožera ovaj tjedan u Hrvatskoj brojevi novozaraženih koronavirusom opet idu uzlaznom putanjom. Prema podacima ovaj tjedan je u Hrvatskoj zaraženo 20 posto više osoba nego tjedan dana ranije.
Ministar zdravstva Vili Beroš se osvrnuo na američko istraživanje koje je pokazalo da čak 95,5 posto osoba koje su preminule od koronavirusa nisu bile cijepljene.
“Prošle jeseni su nas mnogi kritizirali da nismo upozoravali dovoljno na širenje zaraze. Mislim da smo i tada dovoljno upozoravali, ali i sada moramo gledati na jesen. Ova analiza iz Amerike dokaz je da cijepljenje može spriječiti gotovo svaku smrt! Sad je pravo vrijeme da to riješimo na jesen. Moramo dosegnuti veću procijepljenost”, izjavio je ministar.
Najzvučnije je bio apel Alemke Markotić koja je izjavila da sa će sobe ostati prazne, a da bi se groblja opet mogla puniti ako se ne poveća broj procijepljenih osoba.
“Bilo bi dobro da ne ponovimo lekciju od prošle godine i da nam za tri tjedna ne prekine sezona. Ili cijepljenje ili će nam Zimmer frei ostati frei, djeca biti na online nastavi, starci biti zatvoreni, a mi ćemo ponovno puniti bolnice i groblja. Ne budimo kukavice, pružimo rame za ta dva mala uboda. Ako se cijepimo, možemo imati normalan život. Ako se ne cijepimo ponovno ćemo puniti groblja… Imamo mogućnost. Imamo izbor”, izjavila je Markotić.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je da je stožer donio novu odluku o nošenju maski. Nova odluka glasi da na okupljanjima na kojima svi posjeduju ‘covid putovnice’ maske više nisu potrebne.
- U Beču organizirano gledanje Vatrenih i Zmajeva uz ćevape
- Austrija: Stotine tisuća građana ipak dobivaju više novca od 2027.
- Austrija: Broj sirijske djece koja primaju doplatak porastao za 725 posto
- Austrija: Kod kamiondžije iz BiH otkrivena 44 teška prekršaja
- Austrija: Još jedna tvrtka propala, svi radnici ostaju bez posla


