Bečki gradonačelnik Michael Ludwig (SPÖ) zalaže se za regulaciju socijalne pomoći na nacionalnoj razini. Predlaže da se to za radno sposobno stanovništvo riješi preko Zavoda za zapošljavanje (AMS).
U časopisu Ö1 lunchtime journal, Ludwig je dao prijedlog da se socijalna pomoć za radnu populaciju – “od 15 do 65, na primjer” – treba obrađivati kroz AMS. Također postoji potreba za održavanjem ili uvođenjem osnovne pomoći za uzdržavanje djeteta, dvogodišnjim integracijskim programom i uvjetom prebivališta. Time bi se stvorile bolje mogućnosti za integraciju odraslih u radni proces.
Povod za raspravu o bečkoj socijalnoj pomoći bio je slučaj deveteročlane doseljeničke obitelji koja ovisna o socijalnoj pomoći prima 4600 eura mjesečno uključujući pomoć za stanarinu.
ÖVP i FPÖ posebno su kritizirali visoke beneficije; uostalom, manje se isplaćivalo u drugim saveznim državama. Ludwig je sada pozvao da se AMS ojača financijski i kadrovski kako bi mogao podržati rješenje na nacionalnoj razini.
Gradonačelnik Beča također želi predstaviti svoj prijedlog na sljedećoj konferenciji pokrajinskih guvernera, rekao je za Ö1.

