Žestoke kritike oporbe prema vladi i kancelaru Sebastianu Kurzu (ÖVP) ne prestaju. Socijaldemokratska stranka (SPÖ) kritizirala je ponašanje vlade oko cjepiva i tržišta rada.
Prema riječima potpredsjednika Kluba SPÖ-a Jörga Leichtfrieda i stručnjaka za socijalne službe Josef Muchitsch, austrijska Vlada je premalo učinila za nezaposlenost koja je prouzrokovana pandemijom i korona krizom.
Leichtfried je izjavio kako se Kurz može zahvaliti oporbi što su odbili ideje oko ‘slobodnog testiranja’ iz lockdowna, što bi dovelo do velikog kaosa u zemlji. Također, sumnja u organizaciju cijepljenja građana.
„U Izraelu se cijepilo milijun ljudi, u Austriji postoji milijun fotografija kancelara na cijepljenju“, rekao je Leichfried aludirajući na primjer Kurza koji se više puta fotografirao ispred ljudi koji su se među prvima cijepili prije Nove godine u Austriji.
Problematična je i činjenica kako Ministarstvo zdravstva uopće nema točnu brojku cijepljenih osoba u Austriji. Prema informacijama radija Ö1, Austrija je dobila 63.000 doze cjepiva, a do kraja tjedna treba stići dodatnih 63.000 doza. Ministarstvo zdravstva tvrdi da je od 27. prosinca cijepljeno 6.000 ljudi, a prema informacijama dnevnog lista „Heute“ njih je tek 4.694. S toga je SPÖ zatražio da se što prije krene s cijepljenjem većeg broja ljudi.
Stanje na tržištu rada je prema njegovim riječima „dramatično“. Svjesni su da svaka kriza donosi i svoje troškove, pa tako traže da se uvede porez na milijunaše i veće poreze za velike online tvrtke.
Antonio Šećerović
Foto: Arhiva – Jörg Leichtfried | Facebook


