Slobodarska stranka Austrije (FPÖ) podnijela je kaznenu prijavu protiv Vlade na čelu s kancelarom Sebastianom Kurzom zbog zloupotrebe pholožaja.
“Austrijska vlada od ožujka 2020. upravlja zakonima i uredbama kojim se izdaju dalekosežne zabrane i preporuke, a koje imaju dalekosežne posljedice po ustavnopravne slobode. Tko se toga ne pridržava, oštro se kažnjava”, rekao je predsjednik kluba zastupnika FPÖ-a u parlamentu Herbert Kickl u obrazloženju podnošenja kaznene prijave.
Članovi FPÖ-a optužuju sve članove vlade na čelu s kancelarom Kurzom za kršenje Ustava Austrije. Oni smatraju da su zakoni o borbi protiv koronavirusa donijeti protivno Ustavu. Kickl je istaknuo kako je ministar zdravstva Rudolf Anschober (Zeleni) u više navrata zloupotrijebio svoj položaj. Tako se navodi i da njegove uredbe nisu pokrivene zakonom o Covid-19.
Između ostaloga podsjećaju i kako je Ustavni sud u nekoliko slučajeva poništio odredbe.
- Značajno rasla prosječna plaća u FBiH
- Austrija: Krali nakit i novac od dementnih staraca u domovima
- Austrija: Sirijka osumnjičena da je nezakonito primila 10.800 eura socijalne pomoći
- Austrija: Vozila 50 godina bez vozačke dozvole
- Austrija: Istraga smrti novorođenčeta proširena na još jednog osumnjičenog


