Sport

Danas se igra finale Hrvatskog nogometnog kupa

Objavljeno

na

O pobjedniku SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa odlučivat će Hajduk i Šibenik, a iz splitskog su tabora na konferenciji za medije govorili trener Ivan Leko i lijevi branič Dario Melnjak.

“Za nas je ovo ključna utakmica. Momčad dobro trenira, mirna je, odigrali smo dobro zadnjih par utakmica i dolazimo puni samopouzdanja i vjere u svoje kvalitete. No, Kup je jedna utakmica, razlika u formi je nebitna, ima mnogo takvih primjera. Veselimo se susretu, takva finala na neutralnom terenu možda su i najljepše utakmice. Sretan sam što imam grupu inteligentnih momaka, ne trebam ništa nikome govoriti – svi znamo da moramo svaku utakmicu odigrati maksimalno. Postoji samo koncentracija te pokušaj da u 90 ili 120 minuta budemo bolji od suparnika i osvojimo Kup. Imali smo peh s ozljedama, Borevković neće igrati, a za Awaziema nismo sigurno. Međutim, pokazali smo da smo odgovorni i stabilni, tko god zaigra, očekujemo dobar doprinos”, rekao je trener Hajduka Ivan Leko. prenosi hns-cff.hr.

“Moje osvajanje Kupa s Hajdukom jedan od ljepših trenutaka u mojoj karijeri, jer smo dobili Dinamo koji je u tom trenutku bio bolji. Uspomene su lijepe, no važno je jedino ono što se danas događa. Nitko sretniji od nas podignemo li trofej, osjećamo energiju i ljubav svojih navijača, i normalno je da su očekivanja velika. Poštujemo suparnika i natjecanje, i nadamo se da će nužna doza sreće sutra biti na našoj strani. Pravo je Šibenika da se nada pobjedi, s njima je svaki puta gusto, pogotovo u jednoj utakmici. Imat ćemo svoje trenutke i mi i oni, a mi svoje trenutke moramo realizirati. Jedanaesterce nismo vježbali, nismo ni prošli put. Mislim da jedanaesterac na treningu i onaj pod pritiskom na utakmici nemaju nikakve veze”, dodao je Leko.

“Zadovoljstvo je opet biti u finalu, sjećamo se kako je prošle godine lijepo izgledalo. Sa Šibenikom je uvijek bilo tijesno, no vjerujemo u dobru utakmicu i svoje najbolje izdanje. Najbitnije je podići trofej, neovisno o tome tko bude junak. Volim kad se cijene i oni koji zatvaraju leđa. Lijepo je što smo već dugo bez primljenog pogotka, sada izgledamo dobro u obrani i u napadu, i to nam daje sigurnost. Naravno, uvijek je bolje što prije postići pogodak. Mislim da niti u jednom trenutku nismo pomislili da će biti lako, čak smo i govorili jedni drugima koliko će ovo finale biti zahtjevno. Ozbiljnost je na visokoj razini”, izjavio je lijevi bek Hajduka Dario Melnjak.

Utakmica se igra danas od 19 sati na stadionu Rujevica u Rijeci.

na

Hrvatska je treći put u svojoj povijesti prvak svijeta u vaterpolu. Hrvatska je u finalu nakon peteraca pobijedila Italiju 15:13 i tako je došla do velikog zlata.

Najefikasniji u sastavu Hrvatske bio je Konstantin Harkov s četiri gola, Jerko Marinić Kragić je dodao tri, Rino Burić dva, a Josip Vrlić i Matias Biljaka po jedan, dok je za Italiju Andrea Fondelli zabio pet pogodaka, po dva su dodali Francesco Di Fulvio i Nicholas Presciutti, a po jedan Luca Marziali i Francesco Condemi. Za Hrvatsku je ovo treći naslov svjetskog prvaka, nakon Melbournea 2007. i Budimpešte 2017.

Hrvatska je tako do naslova u Dohi stigla na najdramatičniji način, u polufinalu je boljim izvođenjem peteraca svladala Francusku, a onda je na isti način u završnom dvoboju bila bolja i od Italije. Kao i u polufinalu, ključnom za pobjedu se pokazala obrana Mate Anića, koji je u četvrtoj seriji zaustavio udarac Di Fulvija.

Treće svjetsko zlato za Hrvatsku

Za Hrvatsku je ovo treći naslov svjetskog prvaka, nakon Melbournea 2007. i Budimpešte 2017. Usto ima i jedno srebro te četiri bronce. Italija je, pak, četvrti put osvojila srebro, uz četiri zlata i jednu broncu.

Nastavi čitati

Sport

“Nakon izjava o navijanju”: Robert Jarni razriješen dužnosti izbornika U-17 reprezentacije

Objavljeno

na

By

Jednoglasnom odlukom Izvršnog odbora Hrvatskog nogometnog saveza, Robert Jarni razriješen je dužnosti izbornika hrvatske U-17 reprezentacije nakon neprimjerenih izjava u medijima.

Nakon što je provjerena autentičnost izjave Roberta Jarnija kako će navijati za Betis u susretu protiv hrvatskog predstavnika Dinama u Uefinim natjecanjima, Izvršni odbor HNS-a donio je jednoglasnu odluku kako Jarni ne može ostati izbornikom hrvatske kadetske reprezentacije.

Izvršni odbor HNS-a podržava pravo svakog pojedinca, pa tako i svakog nogometaša – uključujući reprezentativce – da navija za koji god klub želi, pa i protiv hrvatskih klubova u Europi, iako se takvo razmišljanje ne smatra poželjnim.

Međutim, HNS je vrlo jasnog stava da za sve hrvatske izbornike vrijede viši standardi te da je neprimjereno, nepoželjno i nedopustivo da osoba na čelu jedne hrvatske reprezentacije otvoreno navija protiv bilo kojeg hrvatskog kluba u europskom natjecanju. HNS smatra da to šalje iznimno lošu poruku, a posebno prema igračima unutar reprezentacije, među kojima ima i nogometaša iz kluba protiv kojeg navija njihov vlastiti izbornik.

HNS se ne miješa u nogometnu viziju bilo kojeg izbornika, no promicanje zajedništva unutar hrvatske nogometne obitelji uvjet je bez kojeg se ne može uspješno voditi neka hrvatska selekcija.

Savez ima veliko poštovanje prema svemu što je Robert Jarni dao hrvatskoj reprezentaciji te je stoga već drugi puta dobio priliku voditi hrvatsku reprezentaciju mlađih uzrasta. Nažalost, u ovoj prigodi prešao je granicu na stranu koju Savez smatra nedopustivom jer izbornici hrvatskih selekcija imaju jasnu zadaću promicati zajedništvo, suradnju, poštovanje i međusobno povjerenje između svih hrvatskih klubova, pa HNS smatra ovakvu odluku jedinom ispravnom kako bi se zaštitilo jedinstvo hrvatske nogometne obitelji.

Hrvatski nogometni savez u najkraćem će roku imenovati novog izbornika hrvatske U-17 reprezentacije.

Hrvatska

Hrvatska savladala Srbiju i izborila polufinale Svjetskog prvenstva

Objavljeno

na

Hrvatski vaterpolisti igrat će u polufinalu Svjetskog prvenstva u Dohi nakon što su u utorak u četvrtfinalu svladali reprezentaciju Srbije sa 15-13 (4-4, 5-5, 2-1, 4-3).

Strijelce hrvatske reprezentacije predvodio je Loren Fatović s četiri pogotka, Marko Žuvela i Rino Burić postigli su po tri, a Konstantin Harkov dva. Marko Bijač je imao deset obrana, a obranio je i dva važna peterca u drugom poluvremenu.

Najbolji strijelac srpske reprezentacije bio jeStrahinja Rašović s tri gola.

Izabranici Ivice Tucka odlično su otvorili utakmicu i na polovici prve četvrtine došli do dva gola prednosti (3-1), a mrežu srpske reprezentacije tresli su Marko Žuvela, Jerko Marinić Kragić i Konstantin Harkov. No, Srbija je vrlo brzo došla do izjednačenja (3-3), da bi Harkov svojim drugim pogotkom ponovno donio prednost Hrvatskoj. U zadnjim trenucima prve četvrtine Strahinja Rašović je iskoristio igrača više i izjednačio na 4-4.

Jednaku efikasnost obje su reprezentacije zadržale i u drugoj četvrtini. Srbija je do prvog vodstva na utakmici došla preko Vučinića (4-5). Gotovo nezaustavljivi su bili napadači, pogotovo s igračem više, u obje reprezentacije. Srbija je tijekom druge četvrtine stalno dolazila do prednosti, najkritičnije je bilo kad su pogotkom Jakšića poveli 5-7, no smanjio je brzo Loren Fatović. Hrvatska stizala i više nijednom nije dopustila suparniku da dođe do dva gola viška, a za 9-9 na kraju poluvremena strijelac je bio Rino Burić četiri sekunde prije kraja.

Za razliku od prve dvije četvrtine, treća je bila izrazito neefikasna, pa smo na prvi pogodak čekali do pete minute tog dijela, kad je Marko Žuvela sjajnim udarcem pogodio za 10-9, prvo hrvatsko vodstvo još od prve četvrtine. Srbija nije uspjela izjednačiti ni iz peterca, kad je Marko Bijač obranio pokušaj Dušana Mandića. No, izgubljena lopta u sljedećem napadu nije omogućila hrvatskim vaterpolistima da odu na “plus dva”, što je iskoristila srpska reprezentacija i opet izjednačila (10-10).

Igralo se tako, gol za gol, do polovice zadnje četvrtine. Za Hrvatsku je dvaput strijelac bio Fatović, jednom Marko Žuvela, dok je priključak Srbije držao Strahinja Rašović. Utakmica je prelomljena kad je Marko Bijač obranio Rašoviću peterac kod vodstva Hrvatske 13-12, a dvije minute prije kraja Rino Burić pogodio za 14-12.

Nakon promašaja u sljedećem srpskom napadu Dušan Mandić je zbog pretjerane grubostizaradio isključenje do kraja utakmice bez prava zamjene, a Loren Fatović je iz peterca pogodio za 15-12. Lukić je uspio samo ublažiti poraz Srbije i postići pogodak za konačnih 15-13.

Pobjednika je odlučio sjajni Marko Bijač i hrvatska igra s brojčanom prednošću, jer je realizacija bila na visokih 10/15, dok je Srbija imala realizaciju 7/14.

Za hrvatske vaterpoliste to će biti 11. nastup u polufinalu na svjetskim prvenstvima, a za mjesto u finalu igrat će protiv pobjednika posljednjeg četvrtfinalnog dvoboja u kojem se sastaju Mađarska i Francuska.

Prvi polufinalni par čine reprezentacije Španjolske i Italije. U prvom četvrtfinalnom susretu europski prvaci iz Zagreba Španjolci pobijedili su reprezentaciju Crne Gore s 15:12(5:2, 3:5, 5:0, 2:5),  a potom je Italija s 11:10 u drami prošla Grčku. Polufinalni dvoboji su na rasporedu u četvrtak, 15. veljače.