U ponedjeljak završava najtopliji listopad od početka mjerenja u Austriji. Toplo vrijeme također je dovelo do enormnih ušteda u troškovima grijanja u Štajerskoj. Prema Energie Steiermark trenutno je potrebno oko 50 posto manje energije za grijanje.
Ovogodišnji listopad najtopliji je u povijesti mjerenja, što su potvrdili i klimatski istraživači Državnog meteorološko-geodinamičkog zavoda (ZAMG), pa je i ovog listopada grijanja u mnogim kućanstvima bilo manje nego inače.
Prema Ursu Harniku, glasnogovorniku Energie Steiermark, potrebe za grijanjem drastično su pale: “Trenutno pretpostavljamo pad troškova energije za 50 posto za ovaj mjesec – i za grijanje na daljinu i plin, ali i za pelete i druge oblike grijanja.
“Naravno, glavni pokretač pada potrošnje energije je iznimno toplo vrijeme. S druge strane, imamo jako povećanu svijest o učinkovitosti: ljudi mnogo štedljivije troše energiju. To je nešto što vrlo jasno vidimo od svibnja, uključujući i privatna kućanstva. Troši se manje struje, troši se manje plina. A pretpostavljamo da će se to nastaviti i s grijanjem u nadolazećem zimskom razdoblju“, kaže Harnik.
Štedi se i u industriji – to se također odražava u vrlo dobrom stupnju napunjenosti spremnika za plin.


