Nacionalno vijeće je sredinom 2022. godine zbog dramatičnog rasta cijena goriva povećalo naknadu za prijevoz na posao, ali je tu mjeru ograničilo do 30. lipnja 2023. godine. Sada je sve više glasova za produljenjem, iako je cijena goriva opet značajno pala.
Nedavno se guvernerka Donje Austrije Johanna Mikl-Leitner (ÖVP) u “Presse” oglasila jednako snažnom kao i ARBÖ. Koalicijska strana zasad pokazuje malo interesa za nastavak mjere.
Ministar financija Magnus Brunner (ÖVP) još uvijek se savjetuje sa stručnjacima ima li smisla nastaviti. Na upit APA-e, jedino što je danas rečeno iz Ministarstva financija je: “Sve mjere se analiziraju na njihovu nužnost i učinkovitost. Zadaća BMF-a jest i ostaje da prati dugoročna kretanja i proračun.”
Osvrćući se na odgovornost Ministarstva financija i planirani paket protiv dječjeg siromaštva, Zeleni su rekli: “Daljnje mjere protiv inflacije se ispituju, posebno s obzirom na njihov učinak prigušivanja inflacije i njihovu točnost.”
Putnici u Austriji dobivaju paušalnu potporu koja uključuje postupne fiksne iznose ovisno o udaljenosti od posla i mogućnosti prelaska na javni prijevoz. Osim toga, tu je i “putnički euro” koji trenutno snižava osnovicu za razrez poreza na plaće kao porezno oslobođenje. Ljudi od toga imaju više koristi, što više zarađuju. Prošle godine naknada za prijevoz na posao povećana je za 50 posto, dok je “putnički euro” čak četiri puta povećan.

