“Zajedničko djelovanje protiv ilegalnih migracija glavni je cilj Austrije i Srbije”, riječi su austrijskog ministra unutrašnjih poslova Karla Nehammera (ÖVP). Nehammer je na današnjoj konferenciji za novinare sa svojim srbijanskim kolegom Aleksandrom Vulinom zatražio jačanje suradnje između dvije zemlje. Borba protiv organiziranog kriminala i trgovine drogom imenovana je kao dalji prioritet.
Nehammer je istaknuo da je početkom rujna u prioritetnim akcijama diljem Europe uhićeno 144 krijumčara ljudi i više od 6.600 “ilegalnih migranata”. Akcijama je predsjedao Frontex pod operativnim rukovodstvom “Ureda za zajedničke operacije” Federalne službe kriminalističke policije u Beču.
Zbog brojnih privođenja migranata na mađarskoj granici i u Beču, pooštrene su kontrole na granici prema Mađarskoj i u Mađarskoj, rečeno na konferenciji za novinare. Osim toga, planiraju se zajednički „trilateralni pojasevi“ Austrije, Mađarske i Srbije na mađarskoj granici sa Srbijom, pojasnio je Nehammer.
Intenzivnije partnerstvo također je potrebno u oblasti pranja novca, jer mnogi srpski kriminalci svoj novac „peru“ u Austriji, na primjer kupovinom nekretnina. Namjera je biti “jedan korak ispred” kriminalaca.


