Foto: Florian Schrötter / BKA

Austrija i Njemačka protiv embarga na ruski plin

Maratonski sastanak na vrhu u Bruxellesu završio je u noći s četvrtka na petak. Točno mjesec dana nakon ruske invazije na Ukrajinu, čelnici država i vlada EU-a, NATO saveznici i članice G-7 sastali su se na ukupno tri summita kako bi razgovarali o novim mjerama. Iako je postojao dogovor o povećanju pomoći Ukrajini, pitanje novih sankcija protiv Rusije razbilo je toliko hvaljeno jedinstvo Zapada.

Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky obratio se putem video linka čelnicima 27 država i vlada na summitu EU. Prema riječima dužnosnika EU-a, u svom je govoru ponovno pozvao na jače sankcije u energetskom sektoru kako bi se pojačao pritisak na Moskvu. Baltičke zemlje također se zalažu za embargo na ruski plin i naftu – jer dokle god EU kupuje energente od Rusije, rat se financira, pa zagovaraju argument sankcija.

Kancelar Karl Nehammer (ÖVP) osvrnuo se na sigurnost opskrbe nakon summita EU-a. Cijela Europa trenutno radi na tome da postane neovisna o ruskom plinu i da se repozicionira u smislu energetske sigurnosti, rekao je Nehammer za ORF. Ali za to treba vremena. Savezni kancelar apelirao je na jedinstvo EU-a: “Nema smisla da se zemlje članice međusobno izigravaju. Oni koji ne trebaju ruski plin mogu zahtijevati sankcije, ali oni koji su ovisni o ruskom plinu to ne mogu učiniti.” Uz Austriju, protiv embarga na ruski plin se izjasnila i Njemačka.

NE PROPUSTITE