Dan prije sljedećeg velikog popuštanja koronavirus mjera, oporba žestoko kritizira vladu – doduše iz različitih razloga. S obzirom na rapidno rastući broj zaraze koronavirusom u Portugalu, SPÖ popuštanje mjera, dok je FPÖ ogorčen što se “zelena putovnica” još uvijek temelji na cijepljenju.
Glasnogovornik FPÖ-a za zdravstvo Gerhard Kaniak kritizirao je odluku ministra zdravstva Johannesa Raucha (Zeleni) da zaštitni učinak oporavljenih od infekcije koronavirusom stavi na “status smeća”: “Svatko tko želi da se u budućnosti smatra potpuno imuniziranim mora se cijepiti protiv koronavirusa tri puta.”
Prema Kaniaku, ne može se znanstveno objasniti zašto bi netko tko je jednom ili često čak dva ili tri puta bio zaražen različitim koronavirusima trebao imati lošiji imunološki status od nekoga tko je cijepljen tri puta.
Sa strane SPÖ-a, glasnogovornik za zdravstvo Philip Kucher upitao je Vladu kakav je odgovor savezne vlade na mutaciju BA.5, koja već izaziva val u Portugalu i koja bi za mjesec dana mogla biti prevladavajuća varijanta u Austriji.
Ne postoji ni plan kako povećati procijepljenost u idućim ljetnim mjesecima, niti plan za jesenske mjesece u kojima “prijeti grubo buđenje ako ponovno prespavamo ljeto”. U tu svrhu, vlada slaže posljednji dio funkcionalnog testnog sustava.

