Trenutačno u Austrijskoj vojsci ima 662 vojnikinje, njih 607 je već zaposleno, 55 je na obuci, dok je 23 raspoređeno u inozemstvo. Većina žena su dočasnici (292). Samo ove godine iz vojske je umirovljeno ukupno 370 dočasnika s činom vodnika, od čega 26 žena.
Dvije su brigadirke kao trenutačno žene s najvišim činom u Austrijskoj vojsci.
Ministrica obrane Klaudia Tanner (ÖVP) vidi povećani udio žena kao uspjeh posebnih mjera potpore u vojsci.
“Žene imaju iste mogućnosti kao i muškarci u austrijskim oružanim snagama. Mnoge vojnikinje i državne službenice već su impresivno pokazale da se marljivošću, učinkom i predanošću može puno postići”, rekla je Tanner, prenosi ORF.
“U međuvremenu, žene su na čelu uprava, odjela, ali i u postrojbama. Oba spola tretiraju se jednako i primaju jednaku plaću. Još smo daleko od cilja, ali smo na dobrom putu”, naglasila je ministrica.
Za razdoblje od 1. siječnja 2020. do 31. prosinca 2025. godine izdan je novi plan promocije žena za Savezno ministarstvo obrane. Ovim planom valja ukinuti nejednaki tretman ženskih državnih službenica i suzbiti nedovoljnu zastupljenosti službenica i vojnikinja.
Za žene u vojsci postoji i mogućnost rada na pola radnog vremena. Tako je svakako lakše uskladiti posao i obiteljski život, a u ministarstvu je ustrojen Odjel za unapređenje položaja žena, koji se bavi isključivo povećanjem udjela vojnikinja u oružanim snagama.

