Foto: Freepik / Ilustracija

Obvezno cijepljenje: Povjerenstvo formirano, prva ocjena obveznog cijepljenja do 8. ožujka

Danas je osnovano stručno povjerenstvo za ocjenu obveznog cijepljenja. Uz dvoje liječnika Evu Schernhammer i Herwiga Kollaritsch, u povjerenstvu su i medicinski odvjetnik Karl Stöger i znanstvenica za pravna pitanja Christiane Wendehorst. Komisiju u svom radu podržava i GECKO, navodi se. Prvo izvješće i ocjena trebali bi biti dostupni najkasnije do 8. ožujka.

Kancelar Karl Nehammer (ÖVP) pohvalio je povjerenstvo kao “visoko kvalificirano”. Savezna vlada će svoje daljnje odluke donijeti na temelju izvješća, koje bi trebalo biti spremno do 8. ožujka.

Prema sadašnjem planu, od 16. ožujka trebala bi krenuti “druga faza” obveznog cijepljenja koje je na snazi ​​od početka veljače. Od tada policija također može provjeravati potvrdu o cijepljenju i prijaviti prekršaj nadležnim tijelima nakon čega bi mogle uslijediti kazne.

Povjerenstvo će “jamčiti da će daljnje mjere o obveznom cijepljenju biti utemeljene na sveobuhvatnoj znanstvenoj osnovi”, rekao je ministar zdravstva Wolfgang Mückstein (Zeleni). Pritom je podsjetio da je zakon o cijepljenju podržala velika većina i da ga je u zajedničkom postupku izradila federalna vlada sa stručnjacima i dijelom oporbe.

NE PROPUSTITE