Nakon što je austrijska oporba odbila pravilnik prema kojim bi se ‘slobodnim testiranjem’ napustio lockdown od 18. siječnja i s kojim bi se mogli posjećivati ugostiteljski objekti, kulturne ustanove i događaji, Ministarstvo zdravstva s pravnim stručnjacima razmatra o novom pravilniku kojeg će oporba dobiti danas na pregled.
Prema informacijama ORF-a, prijedlog izmjene pravilnika Epidemiološkog zakona i Zakona o mjerama COVID-19 bi sadržavao negativni test na koronavirus kao „ulaznicu“ za npr. restorane ili događaje. Vrijedi napomenuti kako bi pravilnik odredio da test može služiti „kao ulaznica“, a hoće li biti obavezan, to je i pravno i politički upitno.
Ispravljena verzija prijedloga biti će danas, 8. siječnja, završena i predana oporbenim strankama na pregled. Nije poznato kada bi se raspravljalo o zakonu u Nacionalnom vijeću, a nije poznato ni koliko bi bio rok valjanosti testa.
Prema riječima pokrajinskog predsjednika Tirola Günthera Plattera (ÖVP), „posjeta događajima ili odlazak u hotel će biti mogući uz obavezan negativan test“. Na osnovu sadašnjih zakona negativan test ne bi mogao biti pravno dozvoljen kao uvjet za ulaz na događaj, u ugostiteljski objekt ili kulturnu ustanovu. No postoji mogućnost da se u Nacionalnom vijeću izglasa zakon prema kojem bi pokrajinskim vladama bilo moguće odrediti za koje događaje i ustanove bi jedan negativan test bio obavezan.
- Austrija: Kombi se zabio u minibus, pet Srba završilo u bolnici
- Austrija: Prvi put više deportacija nego novih zahtjeva za azil
- Austrija: Ne nasjedajte na poruke o povratu 1.265 eura
- Sirijac u Beču opljačkao skupinu mladih kod kolodvora
- Austrija: Žena rasistički i seksistički vrijeđana u autobusu


