4. travnja 2020.
Hrvatska Sport Svijet

Filip Zubčić pobijedio u Japanu

Filip Zubčić pobijedio je u veleslalomskoj utrci Svjetskog kupa u japanskoj Yuzawi Naebi nakon fantastične druge vožnje u kojoj je prvog pratitelja Švicarca Marca Odermatta ostavio iza sebe sa 0,74 stotinke prednosti. Treći je bio Amerikanac Tommy Ford sa zaostatkom od sekunde i sedam stotinki.

Filip Zubčić ostvario je povijesni rezultat za Hrvatsko skijanje pobijedivši u veleslalomskoj utrci u Japanu. Hrvatska je tako nakon sedam godina čekanja i pobjede Ivice Kostelića u Kranjskoj Gori 2013. godine konačno dočekala prvo mjesto u Svjetskom kupu. Filip Zubčić je ujedno postao i prvi hrvatski skijaš koji je pobijedio na veleslalomskoj utrci.

U gotovo ljetnim uvjetima koji su vladali na stazi u Japanu Zubčić je odskijao utrku života. Zubčić se nije najbolje prilagodio uvjetima na stazi i napravio je veliku pogrešku, ali su zaostatak od sekunde i 58 stotinki i vrijeme 1:18.21 bili dovoljni za 12. mjesto. Gotovo nestvarna bila je druga vožnja u kojoj je Zubčić odskijao najbolje u životu i to po ponovno lošim, gotovo ljetnim uvjetima. Kirurški precizno kod svakih vrata, uz perfektnu brzinu, kroz ciljna vrata prošao je s velikom prednošću, prvim mjestom i prvim vremenom druge vožnje 1:19.04.

Filip Zubčić je u igri za osvajanje Malog kristalnog globusa. Filip je treći u ukupnom poretku veleslaloma sa samo 50 bodova iza Slovenca Žana Kranjeca. Do kraja sezone preostale su tri utrke u toj kategoriji i Mali kristalni globus nije nemoguće dohvatiti.