Sport Svijet

Euro 2021: Hrvatska i Austrija doznale protivnike, Srbija ispala nakon penala

Jučer su odigrane utakmice play-offa Lige nacija. Sjeverna Makedonija, Slovačka, Mađarska i Škotska izborile su svoj nastup na Euru.

Tako su se iz kvalifikacijske skupine u kojoj je bila Hrvatska čak četiri reprezentacije plasirale na Euro. Uz Hrvatsku i Wales koje su pravo nastupa izborile kroz kvalifikacije, sada je to uspjelo i Slovačkoj te Mađarskoj kroz play-off Lige nacija.

Škotska bolja od Srbije nakon lutrije jedanaesteraca

Škotska se nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca protiv Srbije pridružila skupini D u kojoj su već Hrvatska, Engleska i Češka. Škoti su u Beogradu bili prisebni i smireni kada je najviše trebalo te su iskoristili svih pet jedanaesteraca. Odluka je pala u petoj seriji, kada je za Škote zabio McLean, dok je udarac Mitrovića Marshall uspio zaustaviti. Prije toga sva četvorica pucača kod obje reprezentacije bila su sigurna.Za Škote su sigurni bili Griffiths, McGregor, McTominay, McBurnie, dok su kod Srbije sigurni bili Tadić, Jović, Gudelj i Katai.

Škotska je do prednosti sasvim zasluženo došla u 52. minuti kada je Ryan Christie sjajnim udarcem s 18 metara svladao nemoćnog Rajkovića. Srbija je tada krenula na sve ili ništa, jer nije bilo više vremena za čekanje. Tako u 90. minuti nakon ubačaja Mladenović s pet metara zabija Luka Jović. Jović je u igru ušao u 70. minuti zamijenivši Nemanju Maksimovića.

Sjeverna Makedonija prvi put u povijesti

Reprezentacija Sjeverne Makedonije po prvi put se u svojoj povijesti kvalificirala na jedno veliko natjecanje. Oni su u Tbilisiju bili bolji od Gruzije. Pogodak odluke u 56. minuti zabio je 37-godišnji Goran Pandev. Ovo je bio njegov 36. gol u 114. nastupu za svoju reprezentaciju. Za Sjevernu Makedoniju je do 67. minute igrao i kapetan Dinama Arijan Ademi. Tako se Sjeverna Makedonija priključila skupini C, u kojoj su već od prije Nizozemska, Ukrajina i Austrija.

Mađarska ide u “skupinu smrti”

Prava drama viđena je u Budimpešti gdje su domaćini u posljednjih pet minuta okrenuli utakmicu i stigli do pobjede. Island je poveo u 11. minuti golom Gylfija Sigurdssona iz slobodnog udarca nakon velike pogreške mađarskog vratara Petera Gulácsija kojem je lopta prošla kroz ruke.

Island je držao vodstvo sve do samoga kraja utakmice, a onda doslovno sve prosuo. Najprije je u 88. minuti zabio Loic Nego i donio svojoj momčadi izjednačenje. Za potpuni preokret pobrinuo se veznjak Salzburga Dominik Szoboszlai koji u 92. minuti zabija za 2:1 te donosi veliko slavlje za Mađarsku. Mađarska tako ulazi u “skupinu smrti” u kojoj su već Njemačka, Francuska i Portugal.

Slovaci prošli nakon produžetka

Slovačka je u Belfastu bila bolja od Sjeverne Irske rezultatom 2:1. Poveli su gosti iz Slovačke u 17. minuti pogotkom Juraja Kucke nakon velike greške Georgea Savillea. Domaći igrač pokušao je glavom vratiti loptu svom vrataru, ali je to učinio dosta loše. Do lopte je došao Kucka kojem nije bilo teško pogoditi za vodstvo Slovaka.

Sjeverna Irska do izjednačenja dolazi u 88. minuti. Tada najiskusniji i najbolji slovački igrač Milan Škriniar nakon ubačaja McNaira posprema loptu u svoju mrežu. Pogodak odluke u 110. minuti zabio je Michala Duriša koji s ruba šesnaesterca sjajno pogađa donji desni kut vratara domaćina. Slovačka će igrati u skupini sa Španjolskom, Poljskom i Švedskom.

Nakon utakmica play-offa poznate su i sve skupine Europskog prvenstva koje je radi korona pandemije prebačeno za sljedeću godinu:

SKUPINA A: (Rim i Baku): Italija, Švicarska, Turska, Wales
Skupina B (Kopenhagen i Sankt Peterburg): Belgija, Rusija, Danska, Finska
Skupina C (Amsterdam i Bukurešt): Ukrajina, Nizozemska, AUSTRIJA, Sjeverna Makedonija
Skupina D (London i Glasgow): Engleska, HRVATSKA, Češka, Škotska
Skupina E (Bilbao i Dublin): Španjolska, Poljska, Švedska, Slovačka
Skupina F (München i Budimpešta): Njemačka, Francuska, Portugal, Mađarska