Beč
17. rujna 2020.
Austrija Sport

EPSKA POBJEDA: Thiem osvojio US Open

Austrijanac Dominic Thiem osvojio je svoj prvi Grand slam u karijeri nakon što je u epskom finalu, punom dramatike, savladao Alexandera Zvereva 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6(6). Thiem, koji je prije susreta slovio za velikog favorita, je već u trećem setu gubio sa 2:0 te je Zverev pri rezultatu od 2:1 u gemovima trećeg seta imao i break. U prva dva seta Thiem je bio gotovo nevidljiv, neprepoznatljiv, ali je na kraju u susretu punom drame osvojio US Open.

Nakon uvodna dva seta u kojima je Thiem bio tek promatrač, u trećem setu se ipak dogodio obrat. Zverev je popustio, a Thiem se vratio u susret i krenuo igrati onako kako zna. Osvojio je i treći, a zatim i četvrti set, te je ponovo djelovao dobro na terenu.

No u petom setu, ponovo velika drama. Zverev je krenuo brejkom, da bi Thiem odmah nakon toga vratio break. I Thiem i Zverev su u petom setu bili pod velikim pritiskom. Thiem je prvi popustio, te je Zverev došao u priliku da servira za osvajanje US Opena. Thiem se vratio u igru, a nova drama mogla je ponovno krenuti.

Kod rezultata 5-5 u petom setu, Thiem pravi break i dolazi u priliku servirati za pobjedu, ali sada Zverev vraća break i odvodi susret u tie-break petog seta. Thiema su u tie-breaku počeli hvatati strašni grčevi pa se teško kretao. Zverev je poveo 2:0, ali je onda poklonio dva poena Thiemu za 2:2. Nervozni Zverev nije iskoristio ozljedu Thiema pa je Thiem imao nekoliko match lopti da bi na kraju slavio sa 8:6 u tie-breaku petog seta.

Nakon Tomasa Mustera, Dominic Thiem je prvi Austrijanac osvajač Grand Slama. Thiem je tek peti tenisač u povijesti koji je uspio stići zaostatak od dva seta u finalu nekog od grand slamova.